Uzdrowisko Busko-Zdrój

Miasto Busko-Zdrój to miasto uzdrowiskowe od 1287 roku. Część zdrojowa rozpoczęła swą historię już od roku 1820, natomiast oficjalnie narodziny kurortu datowane jest na dzień 1 czerwca 1836 roku, kiedy to oddano do użytku gmach zdrojowy tzw. „Łazienki” (obecnie sanatorium „Marconi”) i uroczyście otwarto Zakład Zdrojowy. Leczenie buskimi wodami mineralnymi rozpoczęto w 1824 roku. Od tego roku Busko-Zdrój stało się znane jako Uzdrowisko. W latach 60. XX w., zaczęła się rozbudowa uzdrowiska, wokół parku zdrojowego powstawało wiele nowych sanatoriów i pensjonatów prywatnych. W chwili obecnej w Busku-Zdroju oraz w okolicy znajduje się wiele nowych sanatoriów oraz obiektów hotelowych, m. in. Sanatorium Słowacki SPA, Hotel Malinowy – Zdrój, Pensjonat Sanato, Willa Natura, Pensjonat Marcel, Zamek Dersław, Sanatorium Włókniarz, Sanatorium Marconi, Sanatorium Nida-Zdrój, Sanatorium Rafał, Sanatorium Astoria, Hotel Gromada.

„Buski park oraz starówka zdrojowa z promenadą tj. deptakiem czyli al. Mickiewicza, to dla wielu najpiękniejsze miejsca na Ziemi Świętokrzyskiej, a tym samym na Ponidziu. Idąc promenadą starówki zdrojowej (aleją Mickiewicza), przy blasku lamp, w ciszy, w zapachu traw i zieleni drzew, możemy pomarzyć – tak chyba wyglądał „Raj”?

Przecież tu naprawdę nic nie brakuje do pełni szczęścia, bo starówka zdrojowa tworzy swoisty nastrój – czar kurortu, do którego od ponad stu siedemdziesięciu lat przyjeżdżają goście z całego kraju i zagranicy, by podziwiać piękno krajobrazu i odzyskiwać utracone zdrowie. Każdego przybysza wita uśmiechnięte słońce w herbie miasta, jest ono potwierdzeniem, że w Busku-Zdroju, słońce świeci przez większą część roku, niosąc radość życia, czarując i lecząc swymi promieniami kuracjuszy oraz mieszkańców.”

część tekstu zaczerpnięta z książki wybitnego pisarza: Leszek Marciniec pt.”Kurortu Czar”