Atrakcje regionu

JASKINIA RAJ – wapienna jaskinia krasowa położona w pobliżu Chęcin w województwie świętokrzyskim na terenie rezerwatu przyrody „Jaskinia Raj”, 11 km od Kielc. Jaskinia Raj jest niewielka, łączna długość jej korytarzy wynosi 240 metrów. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura około 9ºC. W samej jaskini można obejrzeć bogate i różnorodne formy naciekowe, czasem o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe i „perły” jaskiniowe, jeziorka i „pola ryżowe”.

KOŚCIÓŁ ŚW. LEONARDA – jest to najstarszy buski zabytek, który zachował pierwotny kształt. Kościół powstał w 1699 roku z drzewa modrzewiowego. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej, jednonawowa, z węższym, zamkniętym wielobocznie prezbiterium, niewielką zakrystią i kruchtą.

SZYDŁÓW – wieś położona w powiecie staszowskim, w gminie Szydłów. Zabytkami które warto zobaczyć to:
Średniowieczny zespół miejski z murami obronnymi oraz Bramą Krakowską z XIV wieku;
Kościół pw. Świętego Władysława;
Gotycki Kościół pw. Wszystkich Świętych;
Zamek Królewski z XIV wieku;
Późnorenesansowa synagoga z XVI wieku.

SANDOMIERZ – to piękne miasto królewskie malowniczo położone nad Wisłą. Historyczny Sandomierz bywa nazywany „Małym Rzymem” a to dlatego, że podobnie jak włoska stolica ulokował się na 7 wzgórzach oraz pod miastem ciągną się tajemnicze, podziemne korytarze. Sandomierz zyskał na sławie za sprawą popularnego serialu „Ojciec Mateusz”.
Zabytki:
Katedra;
Zamek z XIV wieku;
Ratusz;
Brama Opatowska;
Kościół Św. Michała.
Atrakcje:
Podziemia Sandomierza;
Wąwóz Królowej Jadwigi.

KOPALNIA SOLI „WIELICZKA” – jest to kopalnia soli kamiennej w Wieliczce pod Krakowem. Od XIII wieku do 1772 roku. Wspólnie z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład żup krakowskich (przedsiębiorstwo powstałe pod koniec XIII wieku). Wielicka kopalnia liczy 9 poziomów z których pierwszy sięga na głębokość 64 m. zaś ostatni leży 327 metry pod powierzchnią ziemi.

ZAMEK W CHĘCINACH – zamek królewski z przełomu XIII I XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny pod Kielcami. Zamek zbudowany z kamienia , dziedziniec otaczały wysokie na 9 metrów mury ze strzelnicami i gankiem dla straży. Wyższe piętra wież dobudowane zostały z cegły w XVI wieku. Warownia dzieli się na dwie części:
zamek górny;
zamek dolny, tzw. przygródek.